Byrek me qep dhe domate

IMG_6941-1024x623

Share with:

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest


Perbersit per 6 persona

3-4 qep të ëmbla

1 kg domate

pak kripë

pak piper i zi

rigon

pak vaj ulliri

gjysëm filxhani me vaj luledielli për të lyer petët ose gjalpë i shkrirë

Pergatitja

Grini imët qepën dhe vendoseni të kaurdiset me pak vaj ulliri dhe sapo të bëhet paksa trasparente shtojini një garuzhe ujë dhe lëreni të gatuhet në zjarre të ulet në qetësin e sajë.Pas disa minutash shtoini dhe kripë dhe lëreni përseri të gatuhet.

Ndërkohe hiqjani domateve lëkuren duke i përveluar në ujë të nxehtë dhe grijini trashë.Shtoini dhe këto te qepa dhe përzijeni herë pas here derisa domatet të ken humbur aciditetin e tyre dhe janë shkrirë plotësishtë.Aromantizojini me piper të zi dhe rigon dhe lëreni gjellën të  ftohet.

Hapni petët dhe me ndihmën e një peneli kuzhine lyjini paksa ndërmejt tyre me vaj duke i  shtruar  në tepsi një nga një.Bëni një mbushje me gjellën e përgatitur dhe vendosni akoma petët e lyera me vaj luledielli.Bëni sa shtresa dëshironi me  gjellë  dhe pet byreku.Blidhni mirë anët që mos ju dali gjella dhe shtresë e fundit të petës dmth sipërfaqen lyeni me ujë dhe vaj.Vendoseni të piqet në furrën e nxehur më parë në 180° për 30 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *