Rusia akuzon Arabinë Saudite për dështimin e marrëveshjes për naftën

thumbs_b_c_a89701bfa74fef99b46c810669aac6ad

Share with:

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest


Ministri rus i Energjisë Aleksandr Novak, tha se Arabia Saudite është përgjegjëse në lidhje me dështimin e arritjes së një rezultati në Samitin e naftës të mbajtur në Katar,(AA).

Sipas lajmit të agjencisë së lajmeve ruse RIA Novosti, Novak në lidhje me dështimin e arritjes së një marrëveshjeje në Samitin e naftës të mbajtur në kryeqytetin Doha të Katarit ka treguar si përgjegjës ndërrimin e pozicioneve në minutat e fudit të Arabisë Saudite dhe të disa vendeve të Gjirit.

Ai vuri në dukje se para Samitit shumë vende ishin të gatshëm për arritjen e një marrëveshjeje në ngrirjen e prodhimit. “Por në minutën e fundit Arabia Saudite dhe disa vende të tjera të Gjirit ndërruan mendje. Kjo situatë mund të reflektojë negativisht në tregjet e naftës”, tha Novak.

Çimi për fuçi i naftës Brent shënoi rënie të ndjeshme pasi në takimin e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) të mbajtur në Doha të Katarit, nuk u mor vendimi për kufizimin e furnizimit të naftës.

Pas takimit në Doha çmimi për fuçi i naftës Brent edhe pse ka arritur në kufirin 40 dollarë duke humbur vlerën në 5 përqind me reagimet e blerjes në këto minuta është balancuar në nivelin e 41 dollarëve.

Ndërsa bursa dhe rubla ruse pas Samitit ditën e parë të javës e ka nisur me rënie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *