Turqia synon t’iu mundësojë vëllezërve shqiptarë dhe turq në Kosovë, të ardhme të përbashkët

thumbs_b_c_ea1a137c63db06a2347fcd3708803617

Share with:

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest


Gjatë këtij takimi, kryeministri Mustafa e ka njoftuar zëvendëskryeministrin Kurtulmush me progresin e arritur në Kosovë, në veçanti lidhur me çështjen e respektimit të drejtave të komuniteteve pakicë, si dhe rëndësinë që shoqëria kosovare i jep vlerave multietnike, duke përfshirë edhe komunitetin turk.

Gjatë takimit, Mustafa e ka falënderuar Kurtulmushin për përkrahjen e deritashme të Turqisë dhe ka shprehur përkushtimin e Kosovës për të thelluar më tej bashkëpunimin ekonomik, kulturor dhe në gjitha sferat tjera të jetës.

I pari i qeverisë kosovare po ashtu ka kërkuar që Turqia ta vazhdoj mbështetjen e saj për fuqizimin e subjektivitetit ndërkombëtar të Kosovës dhe për anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare, thuhet në njoftimin e kryeministrisë.

Pas takimit me kryeministrin Mustafa i cili ishte i mbyllur për medie, duke dalur nga ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, zëvendëskryeministri i Turqisë, Numan Kurtulmus për medie tha se “me rritjen e fuqisë së Turqisë, forcimit dhe unifikimit përbrenda shtetit, forcimit të ekonomisë dhe stabilitetit politik, zgjerimin e mundësive, hapjen e horizonteve dhe perspektivave të reja, duke u shndërruar në një makinë e cila nuk ka të ndalur, Turqia do të rris edhe përkrahjen dhe mbështetjen për shtetet e ballkanit, Azisë së Mesme, botës arabe dhe për Afrikën. Turqia do të jetë prezente kudo” ka deklaruar Kurtulmush.

Zëvendëskryeministri turk tregoi se gjatë takimit me kryeministrin kosovar kanë biseduar lidhur me marrëdhëniet e deritashme ndërmjet të dy shteteve, duke i cilësuar si të shkëlqyeshme, njëherësh duke i diskutuar edhe projektet e përbashkëta në të ardhmen.

Lidhur me mundësitë e përkrahjes së Kosovës nga ana e Turqisë, në aspektin e zhvillimi ekonomik dhe kulturor, Kurtulmush ka theksuar se me Mustafën kanë biseduar për të shtuar bilancin tregtarë ndërmjet dy shteteve dhe e ka ftuar kryeministrin e Kosovës për vizitë zyrtare në Turqi.

Po ashtu, Kurtulmush njoftoi se e ka ftuar kryeministrin Mustafa që të jetë mysafir nderi në ceremoninë e nesërme të ngritjes së flamurit në ndërtesën e Konsullatës së Përgjithshme të Turqisë në Prizren, me çka edhe zyrtarisht bëhet hapja e saj.

I pyetur lidhur me mbështetjen e madhe të Turqisë dhe projektet e realizuara në Ballkan, Kurtulmush deklaroi se “ Fal zotit, ky është tregues i stabilitetit politik dhe ekonomik të shtetit dhe një shenjë e ndryshimit të vizionit të Turqisë për të ardhmen. Sikurse që ka ndihmuar vendet e Afrikës, Turqia do të vazhdoj të ndihmoj edhe në rajonet tjera në mbarë botën, gjë e cila dëshmon qëndrueshmërinë politike dhe ekonomike, ndryshimin e vizionit dhe hapjen e perseptkivave të reja të Turqisë”, tha ai.

Duke cekur se në të kaluarën Turqia ka qenë shtet i mbyllur në vete, viteve të fundit, përmes projekteve të realizuara në Ballkan, Azi të Mesme dhe Afrikë, zëvendëskryeministri Kurtulmush vlerësoi që Turqia i ka ripërtërirë marrëdhëniet dhe lidhjet historike dhe kulturore, duke rigjetur miqësitë e vjetra.

Zëvendëskryeministri Kurtulmush potencoi faktin që Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim(TİKA), nga fillimi i veprimit të saj në Kosovë ka realizuar afro 600 projekte.

“Me këto projekte, Turqia ka dëshmuar se i ka dal zot problemeve me të cilat ballafaqohen vëllezërit e saj në Kosovë. Duke rinovuar objektet historike të rrënuara, të shkatërruara e të vjetruara dhe të lëna pas dore, ne po e ringjallim trashëgimin historike dhe kulturore. Me këtë, ne po i ruajmë gjurmët e paraardhësve tanë dhe njëkohësisht, vëllezërve tanë shqiptarë dhe turq në Kosovë po u japim mundësi për të ndërtuar një të ardhme të përbashkët përmes mbështetjes për rimëkëmbje ekonomike” tha Kurtulmush dhe shtoi se me forcimin e Turqisë, do të forcohen edhe lidhjet miqësore dhe vëllazërore me popujt dhe shtetet anembanë botës.

Pas takimit me kryeministrin Mustafa, zëvendëskryeministri i Turqisë ka vizituar edhe Institutin Yunus Emre në Prishtinë, ndërsa në orët e vonshme të pasdites, ndalesa e fundit e ditës së parë të vizitës së tij në Kosovë ishte Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz.

Aty, Kurtulmush ka vendosur kurora me lule dhe është përulur para sakrificës së madhe të kësaj familjeje martire për lirinë e Kosovës. Pas vizitës të gjitha varreve, të Komandantit Legjendar Adem Jasharit dhe familjarëve të tij, zëvendëskryeministri turk vizitoi edhe Muzeun e Prekazit.

Ditën e parë të qëndrimit të tij në Kosovë, zëvendëskryeministri i Turqisë, Kurtulmush ka patur takime me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin dhe kryeparlamentarin Kadri Veselin. Më pas ai ka vizituar Gazimestanin dhe Tyrben e Sultan Muratit në fshatin Mazgit, kurse faljen e namazit të xhumasë e ka bërë në Xhaminë Sulltan Mehmet Fatih në Prishtinë.

Aty ka vizituar edhe Xhaminë e Jashar Pashës që është restauruar nga ana Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim(TIKA), kurse pasdite siç thamë, takoi kryeministrin Mustafa, vizitoi Instituin Yunus Emre dhe Kompleksin memorial në Prekaz.

Nesër, ditën e dytë të vizitës së tij, ai do të marrë pjesë në hapjen e Xhamisë së Murat Begut në qytezën e Janjevës, afër Lipjanit, xhami kjo po ashtu e restauruar nga TIKA.

Nga aty, delegacioni me zyrtarët e lartë të qeverisë së Turqisë i kryesuar nga zëvendëskryeministri Kurtulmush, dot të udhëtoi për në Prizren, ku do të marr pjesë në ceremoninë e festimit të 23 Prillit, Ditës së Turqve të Kosovës dhe ceremoninë e hapjes zyrtare të Konsullatës së Përgjithshme të Turqisë në Kosovë, me ç’rast do të bëjë ngritjen e flamurit në objektin e saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *